Fakty i mity na temat Warszawy

Warszawa – stolica naszego pięknego kraju, miejsce przyciągające każdego roku setki tysięcy turystów, ale także osób z innych miast poszukujących lepszej pracy i życia. Miasto, które przeżyło bardzo wiele i ma bardzo bogatą, nie zawsze wesołą historię. Zostało w ogromnej części zniszczone w czasie II wojny światowej, a mimo to odbudowało się i dziś znów tętni życiem przyciągając do siebie zarówno młodych, jak i starszych. Na temat Warszawy krąży jednak wiele mitów, związanych choćby z samym życiem i pracą w tym mieście. Spróbujmy dziś rozprawić się z kilkoma z nich.

  1. Warszawa to najdroższe polskie miasto – MIT

Faktem jest, że zazwyczaj to stolica kraju uważana jest za to najdroższe miasto do życia. Tak się po prostu przyjęło – skoro mieszka tam wielu biznesmenów, ludzi zamożnych, celebrytów, to znaczy, że w mieście po prostu musi być drogo. Zastanówmy się jednak – gdyby Warszawa tak znacząco wyróżniała się pod tym kątem spośród innych dużych polskich miast, dlaczego mieszka w niej niemal 2 miliony ludzi? Przecież nie wszyscy z nich są bogaci – znaczna większość żyje na średnim poziomie. Dlaczego nie uciekli do mniejszych miast, a wręcz przeciwnie – wciąż ich przybywa? Owszem, życie w Warszawie z pewnością kosztuje nieco więcej niż w mniejszej miejscowości. Jeśli jednak porównamy ceny jedzenia czy zakupów do domu, okazuje się, że są one porównywalne z innymi dużymi miastami, takimi jak Gdańsk, Kraków czy Wrocław.

  1. W Warszawie stoisz w korku od rana do wieczora – MIT

To kolejny stereotyp na temat Warszawy. To prawda, że korki są nieodłącznym elementem codzienności każdego dużego miasta. Ale pomyślmy – czy w mniejszych miastach w godzinach szczytu, w których rano najwięcej osób jedzie do pracy, a po południu z niej wraca, możemy przejechać całkowicie bez korków? Niestety nie. Obecnie większość polskich rodzin posiada przynajmniej dwa samochody, a to powoduje, że korki są obecne niemal wszędzie. Oczywiście, w Warszawie ze względu na samą ilość mieszkańców będą większe, ale największym problemem są one jedynie we wspomnianych już godzinach szczytu. Są też dobre sposoby, by ich unikać. O tym piszemy poniżej.

  1. Komunikacja miejska w Warszawie jest na wysokim poziomie – FAKT

Wiele osób uważa, że aby gdziekolwiek dojechać w Warszawie, trzeba koniecznie posiadać własny samochód lub zamówić taksówkę. Prawdą jest jednak, że Warszawa ma jedną z najlepiej zorganizowanych w Polsce sieć połączeń komunikacji miejskiej. W znaczną większość miejsc w Warszawie dostaniemy się przynajmniej jednym środkiem transportu, a przystanki umiejscowione są naprawdę gęsto. Pamiętajmy też, że Warszawa jest jedynym polskim miastem, w którym funkcjonuje metro – a to jej ogromny atut. Dzięki korzystaniu z metra można w bardzo komfortowych warunkach szybko przedostać się z jednego końca miasta na drugi.

  1. W Warszawie jesteś anonimowy, a ludzie nie interesują się sobą nawzajem – MIT

Oczywiście nie możemy powiedzieć, że każdy mieszkaniec Warszawy wykazuje się empatią, jest towarzyski i zawsze uprzejmy dla innych – ponieważ nie można tego powiedzieć o mieszkańcach żadnego miasta na świecie. Jednak mit o chłodnym, surowym podejściu Warszawiaków do przyjezdnych czy w ogóle wszystkich innych ludzi już dawno został obalony. Bardzo pomocne w tym temacie okazały się media społecznościowe, w których zaczęły powstawać grupy dyskusyjne. Na grupach tych mieszkańcy Warszawy bardzo często rozmawiają o tym, co dzieje się w ich mieście, pomagają sobie nawzajem, a często także namawiają innych do pomocy na przykład biednym osobom napotkanym na ulicy bądź małym producentom próbującym się przebić pośród konkurencji. Młodzi ludzie w Warszawie naprawdę są gotowi do pomocy i tym samym łamią stereotyp chłodnego, surowego Warszawiaka wrogo nastawionego do przyjezdnych “słoików”.

  1. W Warszawie jest co zwiedzać – FAKT

To prawda, której nie można kwestionować – choć Warszawa w ogromnej części była zniszczona przez wojnę, dziś każdy znajdzie w niej coś ciekawego dla siebie. To, co każdego roku przyciąga tysiące turystów, czyli Zamek Królewski, Stare Miasto czy Pałac Kultury i Nauki to oczywiście pozycje obowiązkowe także dla każdego Polaka. W Warszawie są jednak także miejsca, które zadowolą miłośników nieco innych widoków i wrażeń. Świetnym miejscem do odwiedzenia o każdej porze roku są między innymi Łazienki Królewskie. Dla miłośników historii i ciekawych tego, co Warszawa i Warszawiacy przeżyli w przeszłości, polecamy Muzeum Powstania Warszawskiego, ale także rewelacyjne Muzeum Historii Żydów Polskich. Z dzieciakami w każdym wieku koniecznie trzeba odwiedzić Centrum Nauki Kopernik, a wieczór spędzić podziwiając zachód słońca jedząc lody nad Wisłą. Warszawa to piękne miasto – i to jest fakt, którego nie można podważyć.