Garść ciekawostek o warszawskiej syrence

Chyba nikt nie wyobraża sobie Warszawy bez jej rozpoznawalnego symbolu – warszawskiej syrenki. Zgodnie z legendą, pół kobieta pół ryba chroni miasto, dzierżąc w swoich rękach tarczę i miecz. Jej pierwsze wyobrażenie znacznie odbiegało od współczesnego – syrenka miała tułów potwora ze skrzydłami, nogi byka, lwi ogon i była mężczyzną. Popularność motywu syreny sprawia, że w mieście można spotkać ją w wielu miejscach. Skąd syrenka wzięła się w Warszawie i ile jej pomników można zobaczyć w stolicy?

Bohaterka licznych legend

Skąd się wzięła syrena w Warszawie? Istnieje kilka legend wyjaśniających, w jaki sposób ta przepiękna hybryda kobiety i syreny pojawiła się w Stolicy. Według jednej z nich Syrenę schwytali rybacy i skrępowaną zanieśli do wioski. Ta jednak swoim pięknym śpiewem przekonała strażnika, żeby ją uwolnił. Inna mówi, że Syrena złotą strzałą wskazywała zagubionemu na łowach księciu miejsce jego przeznaczenia – tam właśnie wyrosła Warszawa. Istnieje także legenda, która wyznacza Syrence rolę patronki i opiekunki miasta. Pewnego razu dwie piękne syreny przypłynęły nad Bałtyk i każda z nich zakochała się w innym mieście. Pierwsza zamieszkała w kopenhaskim porcie, druga pojawiła się w Gdańsku, a następnie Wisłą udała się do Warszawy. Gdy wyszła na ląd odpocząć, ujrzała Stare Miasto, które pokochała i postanowiła zostać. Porwał ją jednak bogaty kupiec, który chciał pokazywać ją na jarmarkach i zarabiać na jej wyglądzie i śpiewie. Syn rybaka uwolnił syrenkę, a ta w zamian obiecała chronić miasto, w którym mieszkał. Od tego czasu stoi dumnie z tarczą i mieczem strzegąc stolicy. To właśnie ten wizerunek jest najbardziej rozpowszechniony na wielu pamiątkach, które można nabyć w Stolicy.

Pomniki, płaskorzeźby i inne wizerunki

Syrenka jest zdecydowanie najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym symbolem miasta. W samym mieście można spotkać się z jej wizerunkiem w wielu miejscach. Warto się dobrze rozglądać, gdyż niektóre z nich są mocno ukryte. Część z nich natomiast jest oficjalnie wpisana na listę zabytków. Do najbardziej znanych na terenie Warszawy należy pomnik na Starym Mieście – pierwszy pomnik warszawskiego herbu, który odsłonięto w 1855 roku. Przedstawia on Syrenę jako meluzynę wynurzającą się ze spienionych fal, ze skręconym ogonem i trzymającą w uniesionej do góry prawej ręce miecz, a w lewej tarczę. Równie popularny jest pomnik na Powiślu. Lokalizacja Syrenki, znajdująca się nad Wisłą, miała podkreślać jej związek z rzeką, którą znamy z legendy o symbolu stolicy. Nietypowy wizerunek Syrenki wyszedł także spod ręki Pabla Picassa – Syrena trzyma na nim miecz, a zamiast tarczy ma młot. Z biegiem czasu stał się on niezwykle popularnym motywem, chętnie umieszczanym na koszulkach, kubkach oraz innych pamiątkach, które można przywieźć z pobytu w Warszawie.