Jak Pałac Kultury i Nauki stał się symbolem Warszawy?

Wyjeżdżając na wakacje, zwykle planujemy, jakie miejsca chcielibyśmy zobaczyć. Często na tej liście znajdują się budynki najbardziej charakterystyczne dla danego miasta czy regionu. W Warszawie jest to Pałac Kultury i Nauki. Turyści odwiedzający stolicę robią sobie zdjęcia na tle tego budynku oraz kupują pamiątkowe figurki czy widokówki z jego wizerunkiem. Dlaczego to właśnie Pałac Kultury i Nauki stał się symbolem Warszawy?

Trochę historii

Pałac Kultury i Nauki został wzniesiony jako dar narodu radzieckiego dla Polski. Budowa rozpoczęła się w maju 1952 roku i trwała 1175 dni. Prace wykonywały setki robotników z ZSRR. Pałac został udostępniony polskiemu społeczeństwu 22 lipca 1955 roku przez Józefa Cyrankiewicza i nosił wówczas imię Józefa Stalina. Dar ten nie został przyjęty zbyt entuzjastycznie, ponieważ zdaniem Warszawiaków miał symbolizować obce zniewolenie. W kolejnych latach Pałac zyskiwał na ważności. Każdy ważny gość, który przybywał do stolicy, miał obowiązek go zwiedzić. Odwiedzili go między innymi: ówczesny sekretarz KPZR Nikita Chruszczow, przywódca Wietnamu Ho Chi Min, Korei Północnej – Kim Ir Sen, przywódca Jugosławii Josip Broz-Tito czy kosmonauta Jurij Gagarin. Oprócz tego w Sali Kongresowej występowały światowej klasy gwiazdy, w tym kultowy zespół The Rolling Stones.

Symbol zniewolenia czy zabytek?

Pałac Kultury i Nauki w lutym 2007 roku został wpisany do rejestru zabytków. Jednak z uwagi na historię powstania, do tej pory trwają spory dotyczące tego, czy należy go zburzyć. Zdania są podzielone, ale Pałac w tej chwili jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Warszawie. Ma 42 piętra i 230,68 m wysokości, licząc do wierzchołka iglicy, a na 30. piętrze, na wysokości 114 metrów, mieści się galeria, z której można oglądać panoramę stolicy.

Pałac Kultury i Nauki jest dziś jednym z najczęściej zwiedzanych miejsc przez turystów. Odwiedzający nasz sklep z upominkami, najczęściej pytają o pamiątki, na których jest ukazany właśnie wizerunek Pałacu. Wpływa na to niezwykle kontrowersyjna historia jego powstania, a także walory jego konstrukcji – jest ceniony przede wszystkim przez turystów, którzy są sympatykami podziwiania panoramy miast.